تبلیغات
ارجا نیوز - چه کسانی در تشییع پدر زن خاتمی حضور یافتند؟

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

داغ کن - کلوب دات کام
به گزارش ارجا نیوز

ارجا نیوز در گزارشی بنا به درخواست کاربران بررسی می کند :
سابقه و سمت شاخص و مختصر افرادی که در تشییع پدر خاتمی حضور یافتند

1- سید حسن خمینی

سیّد حسن خمینی یکی از نوادگان حضرت امام خمینی (ره) در تارخ 1 مرداد ماه سال1351 در شهر قم متولد شد و به سفارش حضرت امام نام حسن برایش انتخاب شد.

بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 و آغاز فتنه ای که هشت ماه طول کشید، مصادره خانواده امام یکی از برنامه های جریان فتنه بود. در این راستا و در شرایطی که فتنه گران تبلیغ می کردند کسی در مراسم تنفیذ احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور حاضر نخواهد شد و نباید حاضر شود، سید حسن خمینی در این راستا در مراسم تنفیذ حاضر نشد تا ضد انقلاب تیر خود را بر هدف اصابت شده ببیند.

حضور احمدی نژاد در آستانه هفته دولت در مزار حضرت امام خمینی (ره) آوردگاه دیگری بود که می توانست بنزینی بر آتش تبلیغات شیطانی ضد انقلاب بریزد حضور و یا عدم حضور سید حسن خمینی در این مراسم مهم بود، چنانچه حاضر نشد تا رسانه های ضد انقلاب از آن به عنوان قرار گرفتن بیت امام در مقابل بیت رهبری یاد کنند!

پس از فاجعه 16 آذر و توهین بی شرمانه جنبش موسوم به سبز به رهبر فقید انقلاب باز هم سید حسن خمینی برای عدم مواجهه با دوستان خود و محکوم کردن این جریان، سفر به خارج از کشور را ترجیح داد. جالب اینجاست که موسسه تنظیم و نشر آثار امام نیز در موضع گیریهای جالب صدا و سیما را به خاطر پخش این تصاویر مورد حمله قرار داد.

در شرایطی که فتنه 88 با سخنرانی از پیش نوشته شده میرحسین موسوی قبل از پایان رای گیری آغاز و به تظاهرات  و آشوب های خیابانی هر روزه بدل شده بود و در شرایطی که فتنه گران در خیابان ها شعارهایی بر علیه ولایت فقیه سر داده و حتی اندیشه های ضد آمریکایی و ضد اسرائیلی امام خمینی (ره) به سخره گرفته بودند و در روز قدس شعار نه غزه نه لبنان سرداده شده بود و در حالی که تصویر حضرت امام به عنوان جد پدری سید حسن خمینی در روز 16آذر سال 88 به آتش کشیده شد و در حالی که فتنه گران حرمت عاشورای حسینی را شکسته بودند و با همه این اوصاف یک سال بعد از آغاز فتنه سید حسن با سران و اصحاب فتنه دیدار و گفت و گو کرد!

انتشار تصاویری از عروسی پسر محسن میردامادی که در آخرین شب اردیبهشت 89 برگزار شده بود، حاکی از حضور سید حسن خمینی در این مراسم در کنار سران فتنه می باشد.


2- محمد علی ابطحی


محمدعلی ابطحی، فرزند سید حسن ابطحی، در 7 بهمن سال 1338 در مشهد متولد شد و پس از اتمام تحصیلات دوره ابتدایی مطابق با سنت دیرینه خانوادگی و البته با بی‌میلی زائدالوصفی راه حوزه علمیه را در پیش می‌گیرد. وی در مصاحبه با رضا رشید پور اعتراف صادقانه‌ای می‌کند که چون هیچ راه فراری نداشته اجباراً به تحصیل علوم دینی و تهذیب نفس! پرداخته است و بار‌ها و بارها لباس روحانیت را از تن به ‌در آورده که شیرین‌ترین آن با توصیه رئیس‌جمهور وقت محمد خاتمی در نیویورک اتفاق افتاده و جالب‌ترین عکس منتشره از او، با تی‌شرت سفید رنگ در کنار «حسین درخشان» عامل اطلاعاتی اسرائیل‌ است.

ابطحی با کاندیدا شدن خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری، کارش را در نمایندگی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در لبنان رها کرده و به ستاد انتخاباتی رفت. بعد از پیروزی خاتمی، در تاریخ 19 تیر سال 1376 رئیس دفتر رئیس‌جمهور شد. وی در این رابطه می‏گوید: «سخت‌ترین سال‌های خاتمی را با وی گذراندم، این همراهی سخت برایم آموزنده بود.»

ابطحی در دور دوم ریاست جمهوری خاتمی، در تاریخ 11 شهریور سال 1380 معاون حقوقی و پارلمانی رئیس‌جمهور شد. پس از انتخابات مجلس هفتم او که رابط دولت و مجلس بود، سه بار استعفا داد تا بالاخره در تاریخ 21 مهر سال 1383 استعفا مورد قبول خاتمی قرار گرفته، پس از آن به سمت مشاور رئیس‌جمهور انتخاب شد.

ابطحی در انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری بر خلاف محمد خاتمی، از حامیان مهدی کروبی بود. وی صبح روز سه شنبه 26 خرداد در جریانات مربوط به رویدادهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بازداشت شد.

محمدرضا تابش، دبیر کل فراکسیون خط امام در مصاحبه با خبرنگار پارلمان نیوز مدعی شد که همسر محمدعلی ابطحی موفق شده است بعد از 43 روز از بازداشت وی، او را ملاقات کند و این در حالی بوده است که ابطحی 18 کیلو وزن کم کرده! و به علت مصرف قرص در حالت غیرعادی بوده است؛ اما خود محمدعلی ابطحی در مصاحبه‌ای که روز 11 مرداد از اخبار بیست و سی پخش شد، موضوع قرص را تکذیب کرد و بیان آن را توهین به خود و مردم دانست. وی به همراه چند تن از فعالان سیاسی شناخته‌شده پس از ساعت 9 صبح روز شنبه 10 مرداد سال 1388 در سالن اجتماعات اداره کل دادگستری تهران (مجتمع امام خمینی(ره)) در اولین جلسهٔ محاکمه متهمان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 حضور یافت.

3- سید محمد رضا خاتمی

سید محمد خاتمی در سال 1322 هجری شمسی ـ 1943 میلادی - در شهر اردکان واقع در استان یزد متولد شدند. وی فرزند روح‌الله خاتمی یک فقیه مطرح و از دوستان نزدیک امام خمینی (ره)، برادر محمد خاتمی رئیس‌جمهور پیشین ایران و همسر او زهرا اشراقی نوه امام خمینی (ره) و دختر شهاب‌الدین اشراقی است.

 وی سال ها از محیط سیاسی دور بود و در فضای سیاسی اجتماعی شناخته شده نبود. پس ازانتخابات ریاست جمهوری دوم خرداد 76، انتخاب برادرش "سید محمد خاتمی" به عنوان رئیس جمهور، با تشویق برخی چهره های دوم خردادی وارد صحنه سیاسی شد و دبیر کلی حزب مشارکت "که متشکل از دولت مردان دوم خرداد" بود، را بر عهده گرفت. در دوره ششم، وارد مجلس شد و در این دوره که یکی از چالشی ترین مجالس کشور پس از پیروزی انقلاب بود، نائب رئیس مجلس شد. از سوی دیگر او در این دوره ریاست مرکز پژوهش های مجلس را نیز بر عهده داشت، لیکن به ندرت و حداکثر هفته ای یک بار در محل مرکز پژوهش ها حضور می یافت، از این رو در دوره 4 ساله وی عملکرد موفقیت آمیزی از این مرکز مشاهده نشد.

اواسط خرداد سال 1387، محمدرضا خاتمی در مصاحبه‏ای با ماهنامه رویش، در مورد موضوع حجاب زنان در جامعه اسلامی با اعلام این ادعای عجیب که زنان بدحجاب به دلیل ابراز مخالفت با نظام جمهوری اسلامی از پوشش مناسب دوری می‏کنند؛ مدعی شد: «من نمیدانم بدحجابی و یا خوش حجابی به چه چیزی گفته می‏شود. اما من اصولاً پدیده بدحجابی را یک پدیده سیاسی می‏دانم نه اجتماعی. یعنی کسانی که ما آن ها را بد حجاب می نامیم به نوعی با این کار اعتراض خودشان را نشان می دهند.»

4- مهدی هاشمی رفسنجانی


مهدی هاشمی بهرمانی رفسنجانی در سال 1348 در تهران به دنیا آمد. او فرزند چهارم اکبر هاشمی رفسنجانی و عفت مرعشی است. مهدی با دخترعموی خود فرشته هاشمی، ازدواج کرد و دو پسر به نام‌های فؤاد و یاسین دارد.

از خاطرات روزانه منتشر شده هاشمی رفسنجانی مربوط به سالهای 1360 تا 1365 چنین برمی‌آید که مهدی بیشتر ترجیح می‌داده در کنار پدر باشد و پدر نیز از حضور وی در کنار خود همیشه احساس رضایت داشت. این خصوصیت‌ها در نامه‌ای که اکبر هاشمی در سال 1365 به مهدی هاشمی نوشته است، مشخص می‏شود: 
«... در دوران کودکی تیزهوشی‌ات مایه اعجاب من بود. مکرر اتفاق افتاد که در خیابان‌های تهران در حال رانندگی، من سرگردان می‌شدم و تو در سه - چهار سالگی راه را نشان می‌دادی و این صحنه، در سفر اروپا هم چند بار پیش آمد. البته آن وقت بزرگ‌تر بودی و یک بار تحت تأثیر هوش‌ات گفتم ابوعلی سینا می‌شود... از آن روزی که به دوران تمییز رسیدی، با همسالان خود مخصوصاً در بین فامیل تفاوت فاحشی داشتی...»
مهدی هاشمی که در قراردادهای نفتی از او به عنوان جونیور یاد می‏شود، در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 رئیس ستاد انتخاباتی پدرش اکبر هاشمی رفسنجانی و در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 نیز از حامیان میرحسین موسوی بود. او در دانشگاه آزاد ستادی را برای کنترل صحت انتخابات ایجاد کرده بود؛ اما پس از انتخابات در دادگاه متهمان پرونده کودتای مخملی اتهاماتی علیه او مطرح شد. 
او که در جریان دادگاههای رسیدگی به پرونده متهمان حوادث سال 1388، در شهریورماه 1388 به لندن رفت، در فروردین ماه 1389 حکم بازداشت او صادر و با ورود او به کشور در 2 مهرماه 1391، رسیدگی به پرونده او آغاز شد.

نقش آفرینی در آشوبهای پس از انتخابات از دیگر اتهامات مهدی هاشمی بود؛ محمدعلی ابطحی از نزدیکان سید محمد خاتمی و از بازداشت شدگان حوادث سال 1388، درباره چگونگی به خیابان آوردن جمعیت گفت: «به خیابان آوردن جمعیت قبل از انتخابات مقدمه‌ای بود برای به خیابان آوردن آن‌ها در شب شنبه، افرادی مانند فاتح، تاج زاده، خاتمی و ستادش، مهدی هاشمی و آدمهایش برای اینکه جمعیت را در خیابان‌های شهر نگه‌دارند خیلی فعال بودند و همه این‌ها در پیش‌بینی و طراحی برنامه برای شب شنبه نقش داشتند

ابطحی در ادامه گفت: «معتقدم این جریان دارای سه ضلع است: 1- رأس 2- بدنه محرک 3-شبکه اجتماعی که در حقیقت جسم کار هستند؛ در بدنه محرک یکسری نقش فعال‌تری داشتند مانند سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، جبهه مشارکت، گروه‌های لشگر ساخته خاتمی مانند گروه 88، یاری نیوز، پویش و... حوزه‌های مجازی که لحظه به لحظه مردم را دعوت به حضور در خیابان می‌کرد و شبکه‌های خارجی که توسط خبرنگاران خود تمام اخبار را پوشش می‌دادند. نکته مهم این است که خبرنگاران خارجی به این آقایان خیلی نزدیک شده بودند حتی از لشگرهای ساخته‌شده نیز نزدیک‌تر بودند

وی در مورد نقش بدنه محرک گفت: «مهم‌ترین نقش این عناصر نگه‌داشتن مردم در خیابان‌ها بود تا اگر زمانی آقای موسوی اعلام کرد در فلان نقطه شهر هستم بتوانند همه را در آن نقطه جمع کنند. این سازماندهی توسط لشگرهای ساخته شده صورت می‌گرفت.

5- علی اکبر محتشمی پور

علی اکبرمحتشمی پور درسال 1325 در یک خانواده مذهبی در جنوب شهر تهران دیده به جهان گشود. دوران تحصیلات ابتدائی را در مدرسه قدس رضوی و متوسطه را در دبیرستان علوی سپری کرد و درسال 1340 وارد حوزه علمیه گردید. تحصیلات خود را در تهران، قم و بالاخره نجف اشرف در رشته های ادبیات عرب، منطق، فلسفه و علوم اسلامی ادامه داد.

درعرصه سیاست داخلی محتشمی پور در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، ریاست کمیته صیانت از آرای  ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی را برعهده داشت. او رئیس ستاد انتخاباتی مهدی کروبی در نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز بود.

او همچنین رئیس فراکسیون دوم خرداد در مجلس ششم بود و در انتخابات مجلس هفتم از کاندیداتوری انصراف داد، اما ریاست ستاد ائتلاف برای ایران متشکل از هشت گروه دوم خردادی را بر عهده گرفت.

محتشمی پور با این که موضوع برکناری اش از ریاست کمیته حمایت از مردم فلسطین بارها خبرساز شده بود، به صورتی که در نهایت به برکناری وی منتهی شد، بار دیگر به دفاع از کسانی پرداخت که در حمایت از میرحسین موسوی شعار "نه غزه نه لبنان" سر داده بودند.

گرچه او شعار"نه غزه، نه لبنان" را شعاری انحرافی می دانست ولی  با قابل توجه" و "طرفدار مظلوم" خواندن اغتشاشگرانی که این شعار را سر داده اند، گفته بود: متهم کردن طیف قابل توجهی از مردم ایران که همواره به خلق وخوی ضد ظلم و طرفدار مظلوم بودن شهرت دارند، به این تفکر انحرافی، جفای بزرگی است.
رئیس سابق کمیته حمایت از مردم فلسطین که چندی پیش با ارسال نامهای به مقامات عالی رتبه نظام از "شعارها و رفتارهای ساختارشکنانه فرقه سبز" و سکوت رضایت آمیز خود در این باره ابراز پشیمانی کرده بود، امروز در مواضعی جالب و متفاوت گفت که این شعارها در اعتراض به عملکرد برخی افراد بیان شده است.
 

محکوم کردن رسانه ملی

رئیس سابق کمیته حمایت از مردم فلسطین که چندی پیش با ارسال نامه‏ای به مقامات عالی رتبه نظام از "شعارها و رفتارهای ساختارشکنانه فرقه سبز" و سکوت رضایت آمیز خود در این باره ابراز پشیمانی کرده بود، امروز در مواضعی جالب و متفاوت گفت که این شعارها در اعتراض به عملکرد برخی افراد بیان شده است. او در این باره گفت:
"سردهندگان این شعار، نه با غزه مخالف هستند و نه با لبنان، بلکه در مقطعی، اعتراض خود را به عملکرد ناصواب برخی افراد و جریانات در زمینه مسائل داخلی در واکنش با اعتراض و مخالفت با شعارهایی که بعضاً این افراد و جریانات خود را داعیه دار آن قلمداد میکردند، نشان دادند."
محتشمی پور در پایان همانند موضعی که سران اصلاحات پس از هتک حرمت امام راحل و روز عاشورا گرفتند، رسانه ملی را محکوم کرد.
عضو ارشد مجمع روحانیون مبارز که از طراحان "ادعای تقلب" در انتخابات سال 88 هم بوده است، گفت: نباید ضعف قدرت رسانه ملی در ابهام زدایی دراین باره و در نتیجه، قدرت گرفتن رسانه های بیگانه را ندیده گرفت.
 
پیگیری نمایندگان برای عزل محتشمی پور
در روزهای پایانی سال 88 و در پی نامه 140 نماینده مجلس برای برکناری محتشمی پور از ریاست کمیته دفاع از مردم فلسطین، برخی منابع اعلام کردند که برکناری او قطعی است و شیخ الاسلام، مشاور رئیس مجلس جایگزین وی می شود تا این که وعده نمایندگان در ابتدای امسال تحقق یافت و محتشمی پور برکنار شد.
پیگیری نمایندگان برای عزل محتشمی پور از آنجا نشات گرفت که در جریان راهپیمایی روز قدس سال 88، که حامیان موسوی ضمن روزه خواری در ماه مبارک رمضان، شعار "نه غزه نه لبنان" سر داده بودند، محتشمی پور به عنوان رئیس دفاع از کمیته فلسطین، در برابر این شعار صهیونیستی سکوت کرد و باوجود محکومیت این شعارها از سوی بسیاری از فعالان سیاسی، او حاضر نشد در برابر رفتار حامیان میرحسین موضع بگیرد. به این دلیل سکوت او تایید رویکرد حامیان موسوی تلقی شد. 
انتشار مطلبی درباره فلسطین در نشریه کمیته دانشجویی تحت نظر محتشمی پور باعث اعتراض برخی از نمایندگان مجلس شد. این نشریه در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی توزیع شده بود.

 6- عبدالواحد موسوی لاری

سید عبدالواحد موسوی لاری متولد 1333 در شهر مُهر در جنوب استان فارس است. وی در خانواده‌ای مذهبی رشد یافت. پدرش، سید احمد، از روحانیون منطقه مهری بود. موسوی لاری فردی اصلاح‌طلب و از اعضای مجمع روحانیون مبارز است. وی نماینده شهرستان لار در مجلس اول و نماینده تهران در مجلس سوم و معاون حقوقی - پارلمانی سید محمد خاتمی بوده است. موسوی لاری دارای تحصیلات حوزوی خارج فقه و اصول است
مهمترین وقایع دوران وزارت
حمله به کوی دانشگاه در سال 1378
برگزاری اولین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا پس از انقلاب 
ترور سعید حجاریان

میرحسین با 70 درصد آرا رئیس‌جمهور می‌شود
موسوی لاری در 6 خردادماه 1388 در نشست با خبرنگاران در گرگان مدعی شد: «بر اساس برخی نظرسنجی‌های صورت گرفته از سوی ارگانهای رسمی، موسوی 70 تا 80 درصد آرای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را به خود اختصاص خواهد داد. بر اساس این نظرسنجی‌ها موسوی در بین نامزدهای کنونی کمترین مخالف را داشته است و بیش از 60 درصد افراد نیز اعلام کردند که به احمدی‌نژاد رأی نمی‌دهند.
استقبال از موسوی در برخی استان‌های کشور نظیر اصفهان و یزد کم نظیر بود به ویژه اینکه این استقبال مردمی و خودجوش است. هرچه به زمان برگزاری انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، گرایش و استقبال از موسوی سیر صعودی پیدا می‌کند و اگر امروز انتخابات برگزار شود موسوی بیش‌ترین رأی را می‌آورد.»
ناراحتی موسوی لاری از ضرورت برائت جستن اصلاح‌طلبان از فتنه
موسوی لاری در گفتگویی که در روزنامه "آرمان" منتشر شد از صحبت‌های محمدرضا باهنر مبنی بر اینکه اصلاح‌طلبان باید از فتنه اعلام برائت کنند، انتقاد کرد. وی در پاسخ باهنر گفت: « آقای باهنر از موضع چه کسی شرط می‌گذارد؟ آیا ایشان به نمایندگی از جناح رقیب شرط می‌گذارد؟ یعنی ایشان، خودشان را نظام تلقی می‌کند یا جریانی درون نظام می‌داند؟ اگر خودش را کل نظام می‌داند که بسیار خودخواهانه است و اگر ایشان یکی از جناح‌های داخل نظام است، این سؤال مطرح می‌شود که مگر یک جناح می‌تواند برای جناح رقیب شرط بگذارد و به آن‌ها بگوید به داخل نظام بیایید؟
مگر ایشان سخنگوی نظام است که برای دیگران تعیین تکلیف می‌کند؟ ایشان می‌تواند دیدگاه‌های خودش را مطرح کند و بگوید بنده این‌طور فکر می‌کنم. بنده با آقای باهنر اختلاف نظر دارم و برای همین است که ایشان در یک جناح تعریف می‌شود و بنده در یک جناح دیگر.»
افراد دیگری نزی در این مراسم حضور داشتند که به علت طولانی شدن مصلب از ذکر سوابق آنها خود داری شده و فقط به ذکر نام آنها بسنده میکنیم.
آقایان : یاسر خمینی ، یاسر هاشمی رفسنجانی ، الیاس حضرتی  ، سهیل محمودی ، مصطفی هاشمی طبا و ...

 
:: مرتبط با: سیاسی ,
:: برچسب‌ها: سابقه , تشییع , پدر زن , محمد خاتمی , مهدی هاشمی , موسوی لاری , ارجا نیوز کوهدشت ,
ن : علیرضا رحمتی
ت : چهارشنبه 20 فروردین 1393

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.