تبلیغات
ارجا نیوز - فرهنگ جامعه باید امنیت را به وجود آورد/ اساس امنیت را حاکمیت قانون تعیین می‌کند

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

داغ کن - کلوب دات کام
به گزارش ارجا نیوز

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "نیروی انتظامی وظایف بسیار سخت، گسترده و حساسی دارد"، گفت: سرمایه اعتماد عمومی بزرگترین سرمایه است و یک بخش از سرمایه اجتماعی به دست نیروی انتظامی است. مردم رفتار و تغییر در رفتار حاکمیت را در برخورد نیروی انتظامی می‌بینند. نیروی انتظامی به عنوان بخش بزرگ حاکمیت و نظام برای مردم شناخته می‌شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز  در نوزدهمین گردهمایی سراسری فرماندهان نیروی انتظامی با تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: لازم می‌دانم به همه پرسنل ناجا بخاطر تلاش بسیار گسترده در ایام تعطیلات نوروزی در جهت خدمت به مردم، امنیت کشور و رفاه حال مسافران خسته‌نباشید عرض کنم.

وی با اشاره به عملکرد راهنمایی و رانندگی در ایام نوروز نیز افزود: مخصوصاً از راهنمایی و رانندگی و مسئولان این بخش از نیروی انتظامی که در همه ایام بویژه تعطیلات نوروزی بار سنگینی را بر دوش داشتند و به نحو احسن انجام وظیفه کردند، تشکر می‌کنم.

رئیس‌جمهور با اشاره به کاهش تلفات جاده‌ای در ایام نوروز، اظهار کرد: همین که می‌بینیم طبق آمار، تعداد تصادفات کاهش پیدا کرده و تعداد افرادی که بر اثر تصادفات کشته می‌شوند، کاهش یافته است، این بزرگترین تشویق برای راهنمایی و رانندگی و برای دولت خدمتگذار است.

وی کاهش سوانح جاده‌ای را نیازمند همکاری همه نهادهای ذی‌ربط به ویژه مردم دانست و گفت: ‌نهاد نیروی انتظامی در طی سال‌های بعد از انقلاب اسلامی با تغییراتی همراه بود و در این سال‌ها به فراخور نیاز، نهادهای مختلف در برقراری آرامش و امنیت عهده‌دار وظایفی بودند اما در نهایت شاکله این نهاد به شکل کنونی درآمده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه "نیروی انتظامی وظایف بسیار سخت، گسترده و حساسی دارد"، گفت: انجام وظیفه نیروی انتظامی با دشواریی‌هایی روبروست. کار نیروی انتظامی با نیروی نظامی متفاوت است و عمدتاً مسئولیت آن برای امنیت ملی است، در بخش‌هایی که با مردم بیشتر در ارتباط هستند ولی نیروی نظامی کمتر ارتباط مستقیمی با مردم دارد.

وی افزود: سرمایه اعتماد عمومی بزرگترین سرمایه است و یک بخش از سرمایه اجتماعی به دست نیروی انتظامی است. مردم رفتار و تغییر در رفتار حاکمیت را در برخورد نیروی انتظامی می‌بینند. نیروی انتظامی به عنوان بخش بزرگ حاکمیت و نظام برای مردم شناخته می‌شود و شکل برخورد و تعامل، به همراه اخلاق، ادب و مهارت نیروی انتظامی را مردم درک می‌کنند.

/دکتر روحانی ادامه داد: امنیت معنای بسیار وسیعی دارد، امنیت تنها وظیفه نیروی انتظامی و نیروی مسلح نیست، یک بخشش به عهده فرهنگ است، فرهنگ جامعه باید امنیت را به وجود آورد، دستگاه‌های دیگر هم مسئول هستند آنها باید وارد عمل شوند. در مثال ساده‌تر یک بیماری مسری نگرانی برای جامعه درست می‌کند، هوای آلوده همه را نگران می‌کند این‌ها وظایف پلیس نیست اما در عین حال مربوط به مقوله امنیت است، امنیت امروز معنای گسترده و وسیعی دارد که یک بخش از این امنیت برعهده نیروی انتظامی است.

وی تصریح کرد: زمانی به نظر می‌رسید هر چه نیروی ما مخصوصا نیروهای انتظامی، نظامی قدرتمند و قوی‌تر و تعداد بیشتر و حضور بیشتری در خیابان داشته باشند، توانمندی‌شان بیشتر باشد،  قدرت بازویشان بیشتر باشد، امنیت بهتر تامین می‌شود، در سطح دنیا هم این گونه بوده و فکر می‌کردند هر چه نیرو قوی‌تر و برخوردها خشن‌تر باشد، آنجا شرایطی است که امنیت بهتر برقرار می‌شود اما امروز هیچ کس این را قبول ندارد نه اینکه نیروی انتظامی ما باید توانمند نباشد، نه این که باید مجهز نباشد، ما با اشرار و افراد مختلف مواجه می‌شویم گاهی با مجرمین حرفه‌ای مواجه می‌شویم، شرایط متفاوت است باید توانمند و مجهز باشید اما اساس امنیت را تنها قدرت تعیین نمی‌کند اساس امنیت را حاکمیت قانون تعیین می‌کند.

رئیس قوه مجریه بیان کرد: حاکمیت قانون و اجرای قانون در کشور باید به صورت یک ارزش دربیاید، همه باید احساس کنند اگر به قانون عمل کردند این ارزش است و به قانون عمل نکردند این ضد ارزش است، ارزش معیارش قانون است و هیچ چیز دیگر نیست، همه حرف‌های دیگر بی‌اساس است، یک وقتی امام(ره) در بیانی می‌فرمود حکومت اسلامی معنایش قانون خداست و قانون کشور ماست که مورد احترام ماست چون قانون کشور را اجرایش را لازم می‌دانیم، تخلفش هم موجب تعقیب است چون قانون جمهوری اسلامی ایران است.

دکتر روحانی اضافه کرد: اگر ما در کشور قانون را ارزش کردیم یعنی من پلیس را ببینم بیا نبینم، دوربین در جاده باشد یا نباشد، بدانم این پلیس گذشت می‌کند یا نمی‌کند، یا مقررات را دقیقا اجرا می‌کند، این‌ها برایم مطرح نباشد؛ اجرای قانون برایم مهم است و کاری به کار کسی ندارم و تخلف از قانون به عنوان ضد ارزش است، اگر این بشود فرهنگ، این سرآغاز نظم و آرامش و امنیت همه چیز است.

رئیس قوه مجریه اظهارداشت: این فرهنگ در کنار حضور نیروی انتظامی با هم می‌تواند در آن جامعه امنیت به معنای واقعی کلمه را ایجاد کند، در یک کشور برای آنکه نظم و امنیت و سایر قوانین مورد نظر پیاده شود مردم باید همراه باشند، مردم باید قانع باشند شما باید اول از طریق رسانه‌ها، رادیو و تلویزیون و با مردم حرف زدن باید مردم را قانع کنید.

وی ادامه داد: بعضی از مردم آن چیزی که بنده منکر می‌دانم را اصلا منکر نمی‌دانند، ممکن است قانون منکر بداند جامعه منکر نداند، اسلام که مورد احترام همه ماست گاهی یک قانونی می‌شود قانون اسلام است یک جمع یک جور دیگر تفسیر می‌کنند، ما اول باید مردم را قانع کنیم که این کار، کار معروف و این کار، کار منکر است.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: یک وقتی در خیابان پلیس وارد عمل می‌شود وقتی شروع به عمل می‌کند همه خوشحالند و در دل دعا می‌کنند، این یک کار پلیس است،‌ ما باید معروف را معروف کنیم و منکر را منکر، امر به معروف مرحله بعد است اول باید به مردم بگوییم این کمربند بستن در این ماشین معروف است، نبستنش منکر است اول باید ترویج و تبلیغ کنیم و بعد بگوییم جریمه دارد.

دکتر روحانی گفت: در ابتدا کمربند بستن را مسخره می‌کردند، آرام آرام این شد معروف و جا افتاد، الان می‌شود به راحتی امر کرد به این مردم و گفت لطفا کمربند را ببند، چرا نبستید که نهی از منکر است، این‌ها شدنی است، پس ما باید معروف و منکر را در جامعه جا بیندازیم، یکی از اشکالات ما در نظام فرهنگی همین است که فکر می‌کنیم آن چیزی که در ذهن من طلبه است همه مردم آن گونه فکر می‌کنند، درحالیکه این گونه نیست، در جایی که مردم کاری را شایسته و روا بدانند یک جور برخورد می‌کنند اگر ناروا و ناشایست بدانند یک جور دیگر برخورد می‌کنند.

وی افزود: شما با اراذل و اوباش مبارزه می‌کنید و همه تشویق می‌کنند، همه تایید می‌کنند، همه می‌گویند این کار درست است، اما یک وقت هم کاری پلیس انجام می‌دهد که همه نگاه می‌کنند و می‌گویند این کار دیگر چیست؟ ممکن است کار درست باشد اما برای مردم جاافتاده نیست .:: مرتبط با: سیاسی , فرهنگی , اجتماعی , ایران ,
:: برچسب‌ها: رئیسی جمهور , فرماندهان , ناجا , فرهنگ , امنیت , ارجا نیوز کوهدشت ,
ن : علیرضا رحمتی
ت : شنبه 30 فروردین 1393

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.